Opcje przeglądania

Kalatea to roślina o pięknych, barwnych liściach, z której pomocą szybko stworzysz efekt domowej dżungli. Calathea nie jest łatwa w uprawie – jednak dla oszałamiającego efektu, który tworzy, warto dołączyć ją do swojej kolekcji. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w uprawie kalatei zamów swój okaz w naszym sklepie!

Calathea (ostrzeszyny)

Calathea  'White Star' Calathea 'White Star'
Cena: 40,00 zł
zobacz więcej
Calathea 'Medallion' Calathea 'Medallion'
Cena: 49,99 zł
zobacz więcej
Calathea lancifolia Calathea lancifolia
Cena: 49,00 zł
zobacz więcej
Calathea musaica 'Network' Calathea musaica 'Network'
Cena: 47,00 zł
zobacz więcej
Calathea orbifolia Calathea orbifolia
Cena: 45,00 zł
zobacz więcej

Calathea (ostrzeszyn) – charakterystyka

Calathea, zwana w Polsce też ostrzeszynem, to bylina zaliczana do rodziny marantowatych, w naturze rosnąca w dolnej warstwie lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jej cechą charakterystyczną są podążające w ciągu dnia za światłem słonecznym – a na noc składają się jak ręce złożone do modlitwy (stąd też jej angielska nazwa, prayer plant). Kalatea osiąga przeważnie 40-60 cm wysokości, a jej największą ozdobą są wielokolorowe, owalne liście.

Jakie miejsce jest odpowiednie dla kalatei?

Kalatee lubią miejsca o rozproszonym świetle i stosunkowo wysoką wilgotność powietrza, sięgającą ok. 50%. Warto ustawić je w miejscu nieco oddalonym od okien, od strony wschodniej lub zachodniej. By zapewnić im odpowiednią wilgotność można w ich pobliżu ustawić nawilżacz powietrza. Ciekawą opcją jest ustawienie calathei w łazience – pod warunkiem, że jest ona jasna i znajduje się w niej okno wychodzące na zachód lub wschód.

Kalatea – podlewanie i nawożenie

Kalatee są dość wymagające w uprawie. Potrzebują stałej wilgotności podłoża – źle reagują zarówno na przesuszenie, jak i na przelanie. Ponadto nie przepadają za wodą z kranu, szczególnie twardą. Najlepiej podlewać je wodą przefiltrowaną, a następnie przegotowaną i ostudzoną do temperatury pokojowej.

Calathee najlepiej nawozić małą dawką biohumusu – w sezonie wiosenno-jesiennym raz na dwa tygodnie, z kolei zimą jedynie w momencie, gdy roślina wypuszcza nowe liście.

Calathea w ofercie sklepu Domowa Dżungla

Szukasz wyjątkowej odmiany ostrzeszynu, która wzbogaci Twoją kolekcję? Sprawdź ofertę Domowej Dżungli! W naszym sklepie znajdziesz takie odmiany kalatei jak m.in.:

Oprócz dużego wybóry Kalatei w ofercie Domowej Dżungli znajdziesz również podłoże do marantowatych - czyli idealne podłoże do Kalatei! 

W Domowej Dżungli znajdziesz szereg innych gatunków egzotycznych roślin!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl