Jak pielęgnować rośliny latem?
Jak pielęgnować rośliny latem?

Letnia pielęgnacja roślin to temat na który wielu Was poszukuje informacji. Czy rośliny pokojowe wymagają innej pielęgnacji latem? Przychodzimy z dobrymi wiadomościami- pielęgnacja kwiatów doniczkowych w lecie nie powinna jednak nastręczać zbyt dużo trudności. Jest to czas silnego wzrostu i rozwoju roślin - okres wegetacji, w którym możemy w pełni cieszyć się pięknem naszej domowej dżungli.

Podlewanie roślin doniczkowych latem

Letnie wysokie temperatury sprawiają, że nie tylko my odczuwamy zwiększone pragnienie. Podlewanie roślin egzotycznych w czasie lata będzie również wymagało nieco zmian. Wiele z naszych roślin doniczkowych będzie wymagało zwiększenia częstotliwości nawadniania. Rośliny, które w okresie zimowego spoczynku podlewaliśmy nawet raz na 10 dni będą teraz potrzebowały częstszego nawadniania. Rośliny doniczkowe, które lubią mieć stale lekko wilgotną glebę, na przykład paprocie i calathee, będą potrzebowały podlewania nawet co drugi dzień. Mimo to, nigdy nie podlewamy roślin latem bez wcześniejszego sprawdzenia organoleptycznie lub miernikiem wilgotności stopnia wilgotności podłoża. Również latem naszym możemy zgotować naszym roślinom przelanie.

Wilgotność powietrza w okresie letnim

W czasie lata dbajmy o stały poziom wilgotności powietrza (warto zaopatrzyć się w higrometr i nawilżacz powietrza!). Suche powietrze to świetne środowisko dla insektów. Lato to również świetna pora na prysznicowanie roślin. Wysoka temperatura sprawi, że woda szybko odparuje z powierzchni liści, a dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się kurzu, brudu i ewentualnych szkodników. Mimo wszystko nie polecamy jednak spryskiwania roślin, szczególnie tych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie okien (kropla wody na liściu może zadziałać jak soczewka i punktowo oparzyć blaszkę liściową). Pamiętajmy również, że spryskiwanie roślin doniczkowych latem oraz w pozostałe pory roku zwiększa ryzyko infekcji grzybiczych i bakteryjnych.

Letnie temperatury, a rośliny doniczkowe

Silne promienie słoneczne potrafią skutecznie podnieść temperaturę w naszych domowych dżunglach. To dla wielu roślin całkiem korzystne warunki! Pamiętajmy, że większość naszych egzotycznych roślin pochodzi z tropikalnych części naszego globu, gdzie stale panują temperatury ok 25°C.  Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na rośliny ustawione w pobliżu południowych i zachodnich okien. Doniczkowe rośliny egzotyczne o delikatnych liściach mogą ulec poparzeniom. Szczególnie te, które preferują półcieniste i nie bezpośrednio nasłonecznione stanowiska. Warto odsunąć rośliny od bezpośredniego wpływu promieni słonecznych. W bardzo słoneczne dni mogą ucierpieć nawet sukulenty!

Czy latem powinniśmy wystawiać rośliny na balkon lub taras?

Wystawienie roślin na zewnątrz może w przypadku niektórych gatunków mieć dobry wpływ na rozwój rośliny. Rośliny doniczkowe które latem możemy wystawić na  balkon czy taras to z pewnością sukulenty, cytrusy, juki, kordyliny, oleandry, bungewille czy fikusy. Na dłuższą metę jednak odradzamy wystawianie roślin pokojowych na balkon czy taras. Dlaczego? Po pierwsze łatwo o poparzenia roślin lubiących umiarkowaną ekspozycję na światło słoneczne. Po drugie na balkonie czy tarasie łatwiej o zainfekowanie naszych kolekcjonerskich roślin szkodnikami, takimi jak mszyce, przędziorki czy wciornastki. Chyba nikt nie chciałby sprowadzić takiej plagi na swoje kolekcjonerskie rośliny.

A co z podlewaniem roślin w czasie urlopu?

Większość roślin świetnie poradzi sobie bez nas, w czasie około tygodniowego urlopu. Przed takim krótszym wyjazdem warto wszystkie rośliny podlać w jednym czasie- co może wymagać wcześniejszej synchronizacji J! Nasze rośliny doniczkowe warto połączyć w  grupy o podobnych potrzebach pielęgnacyjnych. W sąsiedztwie takich skupisk warto postawić naczynia z wodą o dużej powierzchni parowania. Dzięki temu zwiększymy wilgotność powietrza wokół roślin bez konieczności używanie elektronicznych nawilżaczy. Większość roślin powinno taką krótką przygodę, przeżyć bez większego szwanku na zdrowiu. Pamiętajmy, że często lepiej roślinę przesuszyć parę dni niż ją przelać.

Jeżeli jednak wyjeżdżamy na dłużej, oprócz powyższych, musimy podjąć dodatkowe kroki. W czasie urlopu rośliny najlepiej niech dogląda nam doświadczony roślinoholik. Jeżeli takiego nie mamy wśród najbliższych, zostawmy osobie opiekującej się naszym kwiatami doniczkowymi, notatki jak pielęgnować poszczególne grupy roślin lub szczególne, kolekcjonerskie rośliny. Odsuńmy rośliny od okien, lub opuśćmy rolety- dzięki zmniejszeniu ilości światła spowolnimy również procesy życiowe roślin.

Podlewanie roślin w czasie urlopu może być szczególnie trudne dla tych roślin doniczkowych, które lubią wilgotną glebę. W przypadku roślin wrażliwych na przesuszenie warto wypróbować ceramiczne, plastikowe lub szklane nawadniacze. Taki nawadniacz po napełnieniu wodą umieszczamy w doniczce, a on stopniowo uwalnia wilgoć do gleby. Innym sposobem jest ustawienie doniczek wokół naczynia z wodą, i włożenia doń sznurków, które z jednej strony zanurzone będą w wodzie, a drugim ułożone na powierzchni gleby. Dzięki zjawisku kapilarności woda przedostanie się z naczynia do doniczki po sznurku. Pamiętajmy jednak, że dwie powyższe metody będą skutkowały raczej w przypadku roślin, które lubią mieć stale lekko wilgotną glebę. W innym przypadku te metody mogą doprowadzić  do gnicia korzeni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl