
Monstera to popularna i stosunkowo prosta w uprawie roślina. Może jednak zdarzyć się, że mimo naszych usilnych starań nie będzie rozwijać się prawidłowo. Poznaj choroby monstery i dowiedz się, jak im zapobiegać!
Choroby monstery - te objawy powinny Cię zaniepokoić!
Jeśli chcesz, by Twoja monstera prezentowała się pięknie i rosła we właściwym dla siebie tempie musisz bacznie ją obserwować. Zwróć uwagę przede wszystkim na takie objawy jak:
- zasychające, brązowe plamy z brązową obwódką,
- czarne plamy,
- białe plamy,
- blade plamy,
- żółknięcie liści,
- brązowe końcówki liści.
Z dalszej części artykułu dowiesz się, co wywołuje wymienione wyżej objawy i jak pomóc monsterze dotkniętej chorobą.
Plamistość liści - choroby grzybicze monstery
Plamistość liści objawia się charakterystycznymi, brązowymi, zasychającymi plamami z żółtą obwódką. Na początku plamy są małe, jednak rozprzestrzeniają się szybko i mogą objąć cały liść. W przypadku choroby grzybowej monstery należy:
- usunąć porażone liście, by zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby,
- przenieść monsterę w odosobnione miejsce, by choroba nie przeszła na inne rośliny,
- zaprzestać zraszania monstery,
- wykonać oprysk rośliny stosując fungicydy chemiczne lub ekologiczne (np. wyciąg z czosnku).
Głównymi powodami wystąpienia chorób grzybiczych monstery są:
- przelanie rośliny,
- zbyt ciężkie podłoże,
- brak drenażu i otworów odpływowych w doniczce.
Jeśli chcesz uniknąć plamistości liści w przyszłości, koniecznie zadbaj o poprawienie warunków jej uprawy!
Inne plamy na liściach monstery
Poza wymienioną wyżej plamistością liści, wywołaną grzybami, na liściach monstery mogą wystąpić też różne inne przebarwienia, świadczące o zmianach chorobowych. Dowiedz się, co wywołuje czarne, białe i blade plamy u monster!
Czarne plamy
Jeśli na swojej monsterze zauważysz czarne plamy oznacza to, że jest jej za zimno! Ten objaw najczęściej obserwowany jest zimą. W przypadku czarnych plam monsterę należy przestawić w cieplejsze miejsce, bez przeciągów.
Białe plamy
Białe plamy świadczą o poparzeniu słonecznym. Jeśli je zaobserwujesz, koniecznie zmień stanowisko rośliny. Przestaw ją dalej od okna, w bardziej zacienione miejsce, gdzie jednak docierać będą rozproszone promienie słoneczne.
Blade plamy
Blade - nie mylić z białymi! - plamki na liściach monstery świadczą o niedoborach składników odżywczych. Rozwiązaniem tego problemu będzie specjalna odżywka dla monster, ewentualnie preparat przeznaczony dla roślin zielonych doniczkowych.
Żółknięcie liści monstery
Żółknięcie liści to choroba monster wynikająca z podstawowego błędu w ich uprawie - nadmiaru wody. Monstery bardzo silnie reagują na przelanie. Należy kontrolować ilość wody w doniczce - muszą znaleźć się otwory w jej dnie oraz odpowiedni drenaż. Ponadto, w okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie - powinno być regularne, ale niezbyt częste.
Jeśli stan rośliny nie jest poważny, wystarczające powinno być zapewnienie jej odpowiednich warunków. Gdy doszło do gnicia korzeni, jedynym ratunkiem może być zrobienie sadzonek z pędów wierzchołkowych.
Brązowe końcówki liści monstery
Brązowienie końcówek liści jest objawem zbyt suchego powietrza. By uniknąć tego problemu, należy pamiętać o regularnym zraszaniu liści - dwa razy w tygodniu, miękką wodą o temperaturze pokojowej. Można również stosować nawilżacze powietrza lub ustawić w okolicy doniczki kuwetę z wodą. Podczas sezonu grzewczego pamiętaj, by nie ustawiać monstery nad kaloryferem!
Prawidłowa pielęgnacja to klucz w walce z chorobami monster!
Jak widać, główną przyczyną chorób monster są błędy w ich uprawie. Jeśli chcesz zapewnić jak najlepsze warunki swojej monsterze, sklep Domowa Dżungla zaoferuje Ci wszystko, czego potrzebujesz! W asortymencie znajdziesz dedykowane monsterom podłoża, doniczki zapewniające odpowiedni drenaż, nawozy - i wiele innych. Sprawdź naszą ofertę i zamów produkty do pielęgnacji monster!