Dżungla w domu- egzotyczne rośliny doniczkowe wracają do łask!

Jeszcze parę lat temu hodowanie i pielęgnacja roślin było mało popularnym hobby. W dzisiejszych czasach miłość do roślin wręcz rozkwita w pokoleniu millenialsów. Skąd taka zmiana? Czemu służy nam posiadanie własnej domowej dżungli?

W dzisiejszych czasach bez problemu znajdziemy informacje dotyczące hodowli tropikalnych roślin doniczkowych a sklepy internetowe z roślinami doniczkowymi nie mogą uskarżać się na niskie obroty. Dzisiaj kupimy kolekcjonerskie rośliny doniczkowe online oraz stacjonarnie np.  w supermarketach ogrodniczych. Rynek sprzedaży roślin znacznie się rozrósł.

 domowa dzungla

Źródło: materiały Canva

Powrót do natury

Otóż odpowiedź wydaje się nieco trywialna- ponowna popularność roślin doniczkowych wynika przede wszystkim z naszej tęsknoty za naturą i zielenią. Coraz więcej młodych ludzi mieszka w miastach, gdzie nasz kontakt z naturą jest znacznie ograniczony. Ludzie rzadziej mają kontakt z przyrodą czy wiejskim życiem i tu  z pomocą przychodzą różne kwiaty doniczkowe oraz wszelkiej maści rośliny zielone, ponieważ potrzeba obcowania z przyrodą jest wpisana w naszą naturę.

 

Psychiczna równowaga

 

Rośliny doniczkowe w domu sprawiają, że poprawia się nasze samopoczucie.  Kontakt z zielenią obniża poziom stresu, pozwala wyciszyć się i choć przez chwilę zapomnieć o trudach dnia. Czynności pielęgnacyjne wykonywane wokół roślin pozwalają się odprężyć i przez wielu uważane są nawet za formę medytacji i praktykę mindfulness. Koreańscy psychologowie w swoich niedawnych badaniach wskazali na pozytywny wpływ obecności roślin na obniżenie poziom stresu u ludzi. Za to chińscy naukowcy pokazali, że zieleń w naszych domach pomaga redukować poziom lęku.

Rośliny wnoszą radość i piękno do naszych domów. Kolejny pojawiający się liść daje poczucie satysfakcji Niektórzy miłośnicy roślin są bardzo zaangażowani w pielęgnowanie swojej domowej dżungli i śledzenie nowości w ich ulubionym sklepie internetowym z roślinami, wywołuje u nich prawdziwą ekscytację oraz wypieki na twarzy.

 

Oczyszczające właściwości

 

Kwiaty doniczkowe poprawiają również jakość powietrza w pomieszczeniu oczyszczając je i podnosząc jego wilgotność. Do tego stopnia, że NASA rozważała ich użycie w celu uzdatniania powietrza w stacjach kosmicznych. Z tych planów niewiele wyszło, jednak wiedza zdobyta dzięki przeprowadzanym w Stanach w latach 70 badaniom, skutecznie zachęca coraz więcej ludzi do zakupu roślin do swojego domu.

Egzotyczne rośliny doniczkowe są dodatkowym wyzwaniem. Ich hodowla i pielęgnacja (nie raz skomplikowana i wymagająca) łączy ludzi i jest przyczynkiem do powstawania wielu grup w mediach społecznościowych skupiających miłośników roślin kolekcjonerskich. Takie grupy dostarczają wielu przydatnych informacji dotyczących hodowli ale również opinii na temat sklepów internetowych z roślinami. Rośliny łączą więc ludzi i nie ważne czy są to rośliny kwitnące, egzotyczne, doniczkowe czy ogrodowe.

Domowa Dżungla wpływa więc pozytywnie na nasze życie w wielu aspektach. Jeśli dopiero wdrażamy się w temat pielęgnacji warto zdecydować się na początek na rośliny mało wymagające w pielęgnacji takie jak epipremnum, syngonium, zamiokulkas, skrzydłokwiat, paproć i łatwe w uprawie filodendrony.
Z czasem nasza wiedza i umiejętności rozwiną się  i opanujemy pielęgnację również bardziej egzotycznych roślin doniczkowych o większych wymaganiach. Tak więc czas zaopatrzyć się w lokalnej kwiaciarni lub dobrym sklepie internetowym z roślinami i wykorzystać dobroczynny wpływ kwiatów i roślin doniczkowych!

 

źródło: materiały Canva

Źródło: materiały Canva

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl