Jak zadbać o rośliny po ich zakupie?

 

Po zakupie nowej rośliny często staramy się stworzyć jej jak najlepsze warunki i otoczyć naszą troską i miłością. Często wykonujemy wiele zabiegów pielęgnacyjnych na raz, eksperymentujemy albo postępujemy według utartych schematów. Czego jednak należy unikać żeby nasza nowa roślina nie podupadła na zdrowiu i jak nie przedobrzyć w pielęgnacji?

 zdjecie wpisu 1

Nie przesadzaj rośliny od razu po zakupie

Dla rośliny transport od hodowcy do ostatecznego właściciela jest na ogół ogromnym stresem. Mimo tego, że często kusi nas przesadzenie do pięknej nowej doniczki, która idealnie wpasuje się w wystrój naszego wnętrza  postarajmy się z początku unikać dokładania naszej roślinie kolejnych stresów. W czasie przesadzania można niestety uszkodzić korzenie. Dodatkowo istnieje ryzyko złego doboru podłoża lub nawet nieodpowiedniej doniczki! Przykład? Nie każda roślina dobrze będzie czuła się w terakotowej doniczce- np. kalatee, które są wrażliwe na przesuszenie, mogą zbyt szybko przesychać w mocno absorbującej wodę terrakocie. Begonie, które lubią  „ciasne stopy”, nie będą odpowiednio rozwijać się w zbyt dużej doniczce z dużą ilością ziemi. Jeżeli bardzo zależy Ci na przesadzeniu poczekaj około pół roku aby roślina zdążyła poradzić sobie z szokiem i stresem po zmianie środowiska. Oczywiście przesadzamy w sytuacjach kryzysowych- silne przelanie, trudny do opanowania atak szkodników, choroby grzybowe.

 

Nie przelewaj rośliny

 

Wiemy, ze chcesz w ten sposób okazać swoją troskę i zaangażowanie w pielęgnację. Jednakże przelanie rośliny- nawet z miłości może mieć dla niej śmiertelne skutki. Pamiętajmy o zasadzie przeschnięcia wierzchniej powierzchni ziemi. Większość roślin znosi również o wiele silniejsze przesuszenie. Takie warunki tak naprawdę służą zdrowiu rośliny i absolutnie nie są oznaką Twojego zaniedbania.

 

Zrób swojemu nowemu nabytkowi kwarantannę!

 

Przynosisz do domu nową roślinę i stawiasz na honorowym miejscu w otoczeniu okazów ze swojej dotychczasowej kolekcji? To może być potencjalny błąd. Często nowe rośliny mogą być nośnikami chorób i przenosić różne szkodniki. Czasami ciężko od razu zauważyć symptomy choroby lub bytowania szkodników. Warto więc choć na kilka dni umieścić je w kwarantannie. Ustaw roślinę w odpowiedniej odległości od Twoich pozostałych podopiecznych i bacznie obserwuj. W razie potrzeby zastosuj profilaktyczny, ekologiczny oprysk.

 

Czy mogę nawozić roślinę po zakupie?

 

Po zakupie rośliny chcielibyśmy ją wzmocnić i zapewnić jak najlepszy start w nowym miejscu. Nawożenie wydaje się więc potencjalnie bardzo dobrym pomysłem. Jednakże roślina, którą właśnie nabyliśmy może niezbyt dobrze zareagować na tak szybko podaną dawkę nawozu z kilku powodów. Po pierwsze hodowcy często umieszczają w podłożu rośliny nawóz o przedłużonym działaniu najczęściej w formie zielonego lub różnokolorowego granulatu w doniczce. Takie zintensyfikowane działanie dwóch preparatów może poparzyć korzenie i doprowadzić do odkładania się soli mineralnych w glebie a co za tym idzie pogorszenia się kondycji zdrowotnej naszej rośliny.

Dodatkowo roślina może być osłabiona podróżą i innymi niekorzystnymi warunkami. Podanie jej nawozu daje może paradoksalnie zaburzyć już zachwianą homeostazę i doprowadzić do obumierania roślin. Aby uniknąć takiej sytuacji wstrzymajmy się z nawożeniem przynajmniej miesiąc aby móc zaobserwować faktyczny stan zdrowotny rośliny.

Eksperymentuj z miejscem- ale niezbyt długo

Przed zakupem poczytaj dokładne informacje dotyczące odpowiednie stanowiska oraz innych warunków uprawy rośliny. Dokonuj zakupu dopiero wtedy kiedy wiesz, że możesz spełnić pożądane warunki. Kiedy nowa roślina u Ciebie zagości wiadomym jest, że może być trudno od razu znaleźć jej idealne warunki, nawet jeśli inaczej zakładaliśmy. Nic się nie stanie jeśli parę razy przestawisz roślinę w poszukiwaniu idealnego oświetlenia. Jednak kiedy widzisz, że od paru tygodni, Twój podopieczny ma się dobrze i dobrze się zaaklimatyzował w wybranym miejscu, nie przestawiaj go ponownie! Kolejna zmiana i proces aklimatyzacji może skończyć się pogorszeniem kondycji rośliny i dodatkowym stresem.

 zdjecie wpisu 2

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl