Łatwe w uprawie doniczkowe rośliny kolekcjonerskie

Łatwe w uprawie doniczkowe rośliny kolekcjonerskie

 

Większość z nas zgodzi się, że kolekcjonowanie egzotycznych roślin doniczkowych jest ekscytującą pasją. Aby stworzyć swoją domową dżunglę wypełnioną nietuzinkowymi i kolekcjonerskimi roślinami doniczkowymi potrzeba sporo czasu, umiejętności i niestety często również sporych nakładów pieniężnych J. A co jeśli dopiero rozwijamy swoją nową pasję i jeszcze nie jesteśmy pewni swoich umiejętności w obszarze pielęgnacji wymagających roślin?

W takiej sytuacji proponujemy wybór mniej wymagających, ale niewątpliwie pięknych roślin kolekcjonerskich. Przedstawiamy cztery rzadkie, lecz niezbyt wymagające rośliny, które z pewnością staną się klejnotem w Twojej kolekcji, nie przysparzając Ci jednocześnie zmartwień i dużych trudności.

 

Philodendron erubescens ‘Pink Princess’- trwała roślina kolekcjonerska dla każdego

 

Filodendron ‘Pink Princess’ to jeden z absolutnych ‘must have’ dla kolekcjonerów egzotycznych roślin doniczkowych. Intensywnie różowa wariegacja tej odmiany skradła serca większości miłośników doniczkowych roślin kolekcjonerskich. Co ważne ‘Pink Princess’ posiada trwałą wariegację, co oznacza, że nie cofa się ona w wyniku niekorzystnych warunków pielęgnacyjnych. Co prawda pojawienie się różowego zabarwienia jest zawsze loterią, o której decyduje DNA rośliny. Możemy być jednak pewni, że kupując roślinę z różowymi wariegacjami, pojawią się one również w przyszłości. Philodendron ‘Pink Princess’ nie jest zbyt wybredną rośliną. Wytrzymuje okresowy spadek wilgotności powietrza do poziomu 40-50%. Poradzi sobie w słabszych warunkach oświetleniowych, choć spowolni to jej wzrost i wpłynie na wielkość liści. Słabe światło nie pozwoli również na pełną ekspresję różowej wariegacji zapisanej w genach rośliny, lecz nie sprawi, że wariegacja całkowicie zaniknie. ‘Pink Princess’ toleruje również okresowo niższe temperatury na poziomie 16-17 ºC i dobrze radzi sobie z przesuszeniem podłoża.

 

 Philodendron erubescens 'Pink Princess'

 

Anthurium Clarinervium- łatwa w hodowli poszukiwana roślina

 

Anthurium clarinervium to z pewnością jedno z łatwiejszych  w utrzymaniu anturium, które możemy określić mianem kolekcjonerskich. Choć doniczkowe rośliny kolekcjonerskie kojarzą się z wysokimi wymaganiami i kaprysami, Anthurium clarinervium będzie w tym przypadku zaszczytnym wyjątkiem. Clarinervium dobrze radzi sobie na stanowiskach półcienistych. Okresowo toleruje temperaturę na poziomie 16-17 ºC. Lubi od czasu do czasu przeschnąć i nie oczekuje od swojego hodowcy wysokiej wilgotności powietrza i spokojnie zniesie poziom 40-50%. Choć niewątpliwie jest egzotyczną rośliną doniczkową, radzi sobie dobrze w mało tropikalnych warunkach. Choć Anturium clarinervium dużo zniesie, starajmy się mimo wszystko zapewnić mu jak najlepsze warunki dla pełnego zdrowia
i szybkiego wzrostu.

 

Anthurium clarinerviumMonstera deliciosa var. borsigiana variegata- biała monstera, która oczaruje każdego

 

Monstera deliciosa  ‘Variegata’ to jedna z najbardziej poszukiwanych doniczkowych roślin kolekcjonerskich. Nie ma się czemu dziwić ponieważ klasyczne monstery bez wariegacji są wnętrzarskim hitem, a co dopiero te z przepięknymi białymi liśćmi. Choć jej wariegacja nie jest trwała, przy dobrej pielęgnacji jesteśmy w stanie ją utrzymać. Na szczęście Monstera ‘Variegata’ to jedna z łatwiejszych do utrzymania variegat. Potrzebuje ona nieco więcej światła słonecznego, aby przetrwać, ponieważ ma mniej chlorofilu niż inne rośliny. Mając mniej chlorofilu, musi pracować bardzo ciężko, aby wytworzyć energię potrzebną do przetrwania. Umieszczenie Monstery variegaty w jasnym, pośrednim słońcu oraz właściwe nawożenie, sprawi, że roślina będzie miała wszystko, czego potrzebuje do zdrowego wzrostu. Podlewamy ją tak, jak większość roślin doniczkowych, dopiero po lekkim przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Poradzi sobie w temperaturze 16-17 ºC (choć nie polecamy zbyt długiego testowania takich ekstremów!). Aby uniknąć kruszejących, brązowych końcówek zapewnij jej wilgotność na poziomie min 50-60%.

Monstera deliciosa var. borsigiana variegata 

 

Monstera ‘Thai Constellation’

 

Monstera ‘Thai Constellation’ to egzotyczna roślina doniczkowa pochodzi z południowego Meksyku i Panamy. Wariegacja Monstery Thai Constellation jest stabilna, co odróżnia ją od wariegacji Monstery deliciosy ver. borsigiana. Niepowtarzalny marmurkowy wzór na liściach roślin spowodowany jest brakiem chlorofilu. Ta rzadka mutacja genetyczna sprawia, że ceny tych doniczkowych roślin kolekcjonerskich utrzymują się na wysokim poziomie. Białe wzory na powierzchni jej liści przypominają wyglądem konstelację gwiazd, stąd nazwa Monstera ‘Thai Constellation. Ta wyjątkowa roślina jest ogólnie łatwa w pielęgnacji, choć bardzo wolno rośnie i ma nieco większe wymagania co do wilgotności gleby. Jak większość aroidów wymaga lekkiej i przepuszczalnej mieszanki z domieszką kory i perlitu. Staramy się utrzymywać lekko wilgotną glebę i stawiamy ją,  podobnie jak Monsterę deliciosę var. borsigiana variegatę na stanowisku jasnym ale bez bezpośredniego nasłonecznienia.

 

Kolekcjonowanie egzotycznych roślin doniczkowych to świetne hobby. Czasem zaczyna się od popularnych i szeroko dostępnych gatunków, a czasem rozpoczyna się od prawdziwych ‘białych kruków’. Może warto zacząć swoją kolekcję od jednej z wyżej wymienionych?

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl